Jelenlegi hely

Mit szeretnél Karácsonyra? - Egy kis nyugalmat!

Ismerős? Vagy nálatok ez természetes, mert a Karácsony mindig is a harmonikus, szeretetteli együttlétről szól, soha nincs semmi stressz, feszültség és rohanás, hangos beszéd, sértődés esetleg sírás?

Ha így van, akkor a ti családotok valószínűleg tudatosan vagy ösztönösen ismeri és használja a békés, kiegyensúlyozott kapcsolódások nagy titkát, az empatikus meghallgatást.

Mit jelent empátiával figyelni?

Az empatikus figyelem az, amikor együtt vagyunk a másikkal a jelenben, ítéletek nélkül figyelünk arra, amit érez, amire szüksége van. Meghallgatjuk és visszajelezzük, amit hallottunk. A jelenlétünk minősége a fontos! Az, hogy miközben a másik beszél, tényleg őrá figyelünk, arra ami őbenne itt és most igazán élő. Kikapcsoljuk a belső kommentátorunkat, vagyis nem mondunk és nem is gondolunk (!) a másikat hallgatva ilyesmiket:

  • Hogy lehetsz ilyen ... (ítélet)
  • Én a helyedben ... (tanács)
  • Túl kell ezen lépni, nem olyan nagy probléma. (lekicsinylés)
  • Pont ugyanez történt velem is és én... (fókusz átvétel és saját értelmezés)
  • Igen, de… (kifogás)

Sok hasonló kommunikációs csapda van még, de talán ezek a legfontosabbak, és ha ezeket sikerül elkerülnünk (vagy legalább csökkentenünk) máris sokkal jobban tudunk kapcsolódni a másikhoz. A kapcsolódás alapja, hogy a saját nézőpontunkat (arra az időre) kikapcsoljuk és a másik nézőpontjába helyezkedünk. Együtt vagyunk.  

És ami nagyon fontos: adjunk empátiát magunknak is! Nagyon hasznos gyakorolnunk az empatikus meghallgatást a belső monológjainkban is és talán itt a legjobb kezdenünk! "Hogy lehetek ilyen hülye!" "Már megint elrontottam!" stb.  Hajlamosak vagyunk az önvádra, ami persze szégyenhez és bűntudathoz vezet és ezekkel az érzésekkel sokkal nehezebb a továbblépéshez, a fejlődéshez, a megoldáshoz szükséges belső energiáinkat mozgósítanunk. Nagyon hamar egy ördögi kört hozhatunk így létre.

Ha mélyebben érdekel a téma, ajánlom Carl Rogers, a humanisztikus pszichológia alapítójának Valakivé válni c. könyét, amiben azt írja, hogy az "az ember személyiségkultúrájának alakításához, másokkal való kapcsolatának és kommunikációjának javításához" a pszichoterápia legjobb eszköze az értő hallgatás. Az empátia és az őszinteség van az Együttműködő/Erőszakmentes Kommunikáció fókuszában is.

A  Marshall Rosenberg amerikai pszichológus által megalkotott kommunikációs modell négy lépésből áll: ítéletmentes megfigyelés, érzések, szükségletek, kérés. Ezeket őszintén kifejezzük és empátiával meghallgatjuk. A szívünkkel kapcsolódunk.
Ha most nincs időd olvasgatni, érdemes megnézned
Dr Brené Brown kis animációját.

Érdemes kipróbálnunk milyen is igazi empátiával meghallgatnunk valakit és milyen az, ha minket hallgatnak meg így. Egy 10-15 perces beszélgetés beleférhet a karácsonyi készülődésbe és lehet, hogy végül ez lesz az ünnep egyik legszebb, legmeghittebb része. Többet jelenthet akár a finom ebédnél vagy a drága ajándéknál is. A Karácsony végül is a szeretetről, a szeretteinkről szól. 

Meghitt, békés ünnepeket kívánok!

Hoós Rita, kommunikációs tréner
gubancfonó.blogspot.com

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére