Jelenlegi hely

Őszi-téli hordozós öltözködés

A babahordozás előnyeit már sokan ismerik, és egyre többen újra felfedezik ezt a csodálatos lehetőséget, hogy a közelükben tudják kisbabájukat. A szoros testkontaktus miatt a hordozás kiváló lehetőség arra, hogy saját testünk melegével támogassuk, szabályozzuk a babák fejletlen hőháztartását. Ősszel és télen azonban meg kell találnunk a mindkettőnk számára megfelelő melegen tartó ruházatot.

Először is fontos gondoskodnunk a hordozóból kilógó baba-testrészekről: a lábacskákra lábszármelegítőt és puha, meleg cipőcskét, a buksira pedig sapkát tegyünk! Legjobb az „űrhajós sapka” vagy „csősapka”-szerű megoldás, amivel nem csak a fejet, de a piciny babanyakat is ügyesen megóvhatjuk a hidegtől. Ez után már csak azt kell eldöntenünk, hogy külön öltözünk-e, vagy együtt!

Legpraktikusabb megoldás, ha együtt öltözünk, azaz közös felsőruházatot választunk. Szerencsére manapság már rengeteg kabát és kiegészítő közül választhatunk, de egy-egy ötletes megoldással akár befektetés nélkül is megoldhatjuk a kérdést.

Léteznek hordozós pulóverek illetve kabátok, melyeknek előre- és/vagy hátra becipzárazható betétjük, ún. bababetétjük van, így egy kabátban van anya és gyermeke. Ezek nagyon praktikusak: nem melegszünk be, mire felöltöztetjük a babát, és ha bemegyünk például a boltba vagy felszállunk egy fűtött járműre, egy mozdulattal mindketten le tudjuk vetni a kabátunkat. Hátránya, hogy az ilyen ruhadarabokat általában csak egy hordozó személy tudja használni  (aki jellemzően az anya), illetve az áruk is a magasabb kategóriába tartozik. Olcsóbb megoldás lehet egy nagyobb méretű kabát használata – pici, elől hordozott baba esetén -, vagy egy meglévő saját kabát átalakítása hordozós kabáttá, melyet egy ügyes varrónő könnyen megvalósít.

Fotók: www.mamami.hu

Másik nagyon praktikus megoldás a hordozós takaró. Ezt utólag tesszük a kisdedre, amikor ő már a hordozó eszközben van. Előnye, hogy a család bármely tagja hordozza is a babát, a takaró használható marad, hisz nem egy anya-kabáthoz van rögzítve, és nem melegszik be a baba sem, mire a hordozóba kerül. Ezek a termékek árban is elérhetőbbek. Ráadásul így még dönthetünk arról is, hogy a saját kabátunkat a hordozó alá vesszük-e fel, vagy fölé; így becipzárazni nehezebb lesz ugyan (vagy majdnem lehetetlen), de mi is bármikor könnyen levehetjük azt, anélkül, hogy a babát ki kellene vennünk a hordozó eszközből.

Külön öltözés esetén a normál kabátunkat nem kell lecserélnünk. A babára is nyugodtan adhatunk overált - lehetőleg nyitott lábfejű modellt, vagy egy számmal nagyobb lábfejest, hogy hordozás közben ne feszüljön meg az anyag a baba lábujjainál -, vagy kiskabát-vastag nadrág-meleg cipőcske kombinációt, természetesen a hőmérsékletnek megfelelő aláöltöző ruházattal. Előnye, hogy ilyenkor könnyen beszerezhető, alap ruhadarabokat használhatunk, valamint a totyogó gyermekünket bármikor szabadon letehetjük, ha a saját lábán szeretne mászkálni. Ellene szól viszont az, hogy mire a picurt is felöltöztetjük és a megfelelő hordozóeszközbe tesszük, addigra mi magunk beizzadhatunk a kabát alá! Továbbá a két kabátanyag csúszkálhat egymáson, így nem árthat a többszöri igazítás. Ez a variáció azonban nem igényel extra befektetést, így a legszélesebb körben elterjedt megoldás.

Bármelyik lehetőséget választjuk is az őszi és téli napokra, a hordozás öröme a hidegben is megmelengeti majd a szívünket!

Meskó-Czégény Anikó - babahordozási tanácsadó
Budapestimami
Fotó: Pixabay, Pinterest

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.
Ugrás az oldal tetejére