Jelenlegi hely

Keressünk fülesbaglyot!

Erre kér minket a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. A lakosság bevonásával országos, évenként megismételt erdei fülesbagoly telelőhely felmérést hirdet, melyben bárki részt vehet. A számlálás időpontja: 2021. január 29–február 1. Jó kis családi program a hétvégére, bagolyszámlálásra fel! 

Csak csendben, csak halkan...

Arra kérnek bennünknek, hogy számlálás közben a lehető leghalkabban közelítsük meg őket, óvjuk a baglyok nyugalmát. A törzstől tartsunk a lehető legnagyobb távolságot, amit távcső használata megkönnyít.

Ha azt tapasztaljuk, hogy az addig békésen, felborzolt tollal pihenő baglyok a testükhöz lapított tollakkal  (ilyenkor a madarak vastagsága a felére-harmadára csökken), felmeresztett tollfülekkel kezdenek figyelni, húzódjunk még hátrább. Így tudjuk elkerülni, hogy a nappalozó baglyok megriadva felrepüljenek. 

Nem csak ebben az időben

A szinkronszámlálás időpontja ugyan január 29-február 1. között van, de ettől eltérő időben, egész télen számolhatjátok a baglyokat, tavaszig várják az adatokat.

Hová küldd az adatokat?

Az alábbiak közül választhatsz, válaszd ki melyik számoda a megfelelőbb:

​Ha nem találsz, az is segítség!

Avagy a nulla adat is adat! Ha valaki nem talál nappalozó erdei fülesbaglyokat az általa kiválasztott településen (amelyet alaposan átnézett!), az is küldje el tapasztalatait, mert hosszú távon ez is értékes információként szolgálhat.

Tudtad?

Az erdei fülesbagoly gyakori fészkelője a lakott területeknek télen.

Magyarországon az ilyen telelőhelyeken többnyire néhány vagy néhány tucat madár látható, a százas példányszám már ritka. Ezért is elképesztő, hogy Magyarország bagoly „fővárosában”, Túrkevén, illetve a szomszédos Kisújszálláson a telelő erdei fülesbaglyok száma az ezer példányt is meghaladhatja.

Nem is gondolnád, de előfordulhatnak a legforgalmasabb közterületeken, iskolaudvarok fáin, ahol az óraközi szünetekben gyerekek nyüzsögnek... Miért? Az egyik legfőbb vonzerő számukra a település környéki gyepek és szántók gazdag kisrágcsálószákmány-kínálata, ami a magyarországi enyhe teleken (a sarkkörön túli területekhez viszonyítva) könnyen és nagy biztonsággal hozzáférhető táplálékbázist jelent számukra.

A madarak maguk választják a téli hónapokra a lakott területeket, megszokták az emberek közelségét, ezért itt keresd őket: parkokban, közintézményekhez tartozó udvarokon, templomkertek örökzöldjein, illetve magánházak kertjeiben.

Nézd csak:

Miért hasznosak?

Rendkívül hasznosak, rengeteg kisrágcsálót elpusztítanak évente. A gazdálkodóknak nem kell drága és a környezetre is veszélyes irtószerekkel védekeznie, mert ezeket a baglyok teljesen ingyen, biológiai úton, plusz környezetterhelés nélkül távolítják el a földekről.

Miért jó baglyokat keresni? 

Egyrészt így pontosabb az országos információ szolgáltatás. Másrészt az emberek így jobban megismerik ezeket a különleges állatokat és még több időt töltenek a szabadban, miközben a szakemberek számára rendkívül hasznos munkát végeznek! És nem utolsósorban milyen jó kis program családdal, barátokkal a természetben! Hatalmas élmény lehet a gyerekeknek!

Mi kell hozzá?

A számláláshoz kézi távcső ajánlott, de lombhullató fákon, bokrokon akár szabad szemmel is pontosan meghatározható az erdei fülesbaglyok egyedszáma. Nagyon magas örökzöldeken is lehetnek a madarak, ezeken nehéz pontosan megszámolni, rosszul láthatóak. Ilyen esetekben inkább szürkületkor, vagy hajnalban számoljunk, így pontosabb adatokat kaphatunk.

Kérdésed van?

Ide írj: erdeifules@mme.hu vagy csatlakozz a baglyos közösséghez: www.facebook.com/erdeifulesbagolyszamlalok/ 

Forrás

Kedvet kaptál a számláláshoz? Oszd meg ezt a cikket, hogy mások is értesüljenek róla!

Ha számoltatok, vagy fotóztatok, nagyon örülnénk, ha megosztanátok velünk az élményeiteket, képeiteket bármely imami közösségi oldalán! Jó bagoly keresést! ;)

Elsner-Szentesi Mónika - Kaposvárimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére