Jelenlegi hely

Felmondhatnak-e nekem a koronavírus miatt úgy, hogy várandós vagyok?

A napokban több megkeresést kaptam arról, hogy várandósan, szülési szabadság vagy gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (CSED, GYED, GYES) alatt a koronavírus miatt előállt vészhelyzetre hivatkozva megszüntetheti-e a munkáltató a munkaviszonyomat? A rövid válaszom az, hogy nem. Lássuk, miért!

 

Mit mond a jog?

A Munka Törvénykönyve 65. § (3) bekezdésében elég egyértelműen fogalmaz:

A munkáltató felmondással NEM szüntetheti meg a munkaviszonyt:

a) a várandósság,

b) a szülési szabadság,

c) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),

d) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint

e) a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap tartama alatt.

Ezek az ún. abszolút tilalmak, vagyis a fenti körülmények fennállása esetén a munkáltató jogszerűen nem mondhat fel a munkavállalónak pusztán azért, mert az aktuális gazdasági helyzetben költséget szeretne megtakarítani a munkaviszonya megszüntetésével. (Persze a munkavállaló magatartásával összefüggő okból azonnali hatállyal megszüntetheti ekkor is a munkaviszonyt.)

Mi a gyakorlat?

A világjárvány kapcsán kialakult gazdasági helyzetben inkább az lett a jellemző - tudva, hogy a rendes felmondás törvénybe ütközik -, hogy a munkáltatók közös megegyezéssel állnak elő arra vonakozóan, hogy megszűnjön a munkaviszony.

FONTOS! Ahogy a nevében is benne van, a közös megegyezés közös és szabad akaratot kell, hogy tükrözzön! Éppen ezért, ha nem szeretnéd, hogy védettként megszűnjön a munkaviszonyod, akkor tudd, hogy nem vagy köteles aláírni! 

Abban az esetben ugyanis, ha nem írtad alá a közös megegyezést a munkaviszonyod megszüntetéséről, akkor a munkáltatód csak és kizárólag rendes felmondással (ha nem adsz okot az azonnali hatályú felmondásra) tudja megszüntetni azt. Ez pedig (mint látjuk a törvényt) jogellenes.

Ezen nem változtat a viszonylagos munkajogi szerződéses szabadság sem, amit 2020/47-es kormányrendelet adott a feleknek, hiszen az is csak közös akarat esetén áll fenn.

Fontos, hogy tisztában legyél a jogaiddal és azzal, hogy nem vagy köteles aláírni a közös megegyezést. Nincs olyan, hogy „közös megegyezéssel felmondtak nekem”.

Ha hasznosnak találtad ezt a bejegyzést, oszd meg másokkal is, hogy ők se maradjanak le róla!

Szerző: Blaskó Anna
Közgazdász-szociológus, munkajogi szakokleveles tanácsadó
Még több hasznos cikk a témában itt: Munkajog! Érted?

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére