Jelenlegi hely

GYES és GYED, segítség a gyermeknevelésben

Családalapítás a munka árnyékában.

A munka és a gyerekvállalás kettőssége régóta jelenlévő dilemma a családalapításra készülők életében. Hogyan oldható meg a munkából való időszakos kilépés, illetve ez anyagilag mennyire terheli meg háztartásunkat? Fontos kérdések, de utóbbira részben választ adhat a különböző gyermekgondozást segítő támogatások kalkulációja.

KÉP 1 - A munka melletti gyermekvállalás megfontolt döntést igényel

A család és a munka egyensúlya egy folyamatosan felszínen lévő kérdés. Ki könnyebben, ki nehezebben, de mindenki próbálja megoldani azt, hogy meglegyen a kellő balansz a munkában és az közösen töltött szabadidőben. Napjaink újhullámos munkavégzési formái mellett, mint amilyen például a távmunka is, ez már jóval könnyebben megoldható. A lazább, szabadabban beosztható munkarend kedvez a magánéletnek, ugyanakkor a munkavégzés minősége sem csorbul. Sokak számára azonban ez a lehetőség nem áll rendelkezésre, így jóval nehezebb dolguk van, ha mindenre és mindenkire kellő figyelmet szeretnének fordítani.

A mindennapos munkavégzés és a karrier kérdése már a családalapítás során is gyakran felmerül. A gyermekvállalás önmagában is komoly elhatározás, így kellő megfontoltságot igényel. Tekintve, hogy a gyermek megszületése után egyik vagy másik szülő megkezdheti neki jogosan járó 2-3 éves távollétét, az időfaktor itt kevéssé releváns. Anyagi szempontból azonban közel sem mindegy, hogy a leendő szülők közül kinek éri meg jobban igénybe venni a különböző támogatásokat és egyáltalán, ki jogosult bizonyos formáira. Hiszen míg például a GYES alanyi jogon jár a gyermeket vállaló szülők egyikének, addig a GYED már külön igénylési folyamathoz és feltételekhez kötött.

Államilag támogatott gyermekvállalás

Ha a gyermekvállalás felelőssége és egyáltalán a döntés folyamata nem lenne elég, a különféle igénybe vehető támogatások dzsungelében is rendkívül könnyű elveszni. GYES, GYED, CSED – számtalan alkalommal találkozunk ezekkel a betűkombinációkkal, ugyanakkor valószínűleg csak sejtjük a mögötte lévő tartalmat. A lényeg igazából mindegyik esetén annyi, hogy ezek az állam által nyújtott gyermeknevelési/gondozási támogatások, melyek a gyermek születését követő években igyekeznek bizonyos összegekkel enyhíteni az anyagi terheket, vagy épp kompenzálni a munkabér kieső hányadát. És ha tényleges különbséget szeretnénk tenni, akkor épp a munka világának környékén érdemes keresnünk.

KÉP 2 - A GYED komoly anyagi segítséget nyújt a gyerekneveléshez

Ahogy már említettük, a támogatások közül a GYES alanyi jogon jár a gyermek 3 éves koráig, ám ennek összege mondhatni minimális, havi 28.500 forint. Ugyanakkor más támogatásokkal is kombinálható, mint például a GYED, vagyis gyermekgondozási díj. Ez már kicsit bonyolultabb kérdés, hiszen a GYED igénylésének kifejezetten jól körülhatárolható feltételei vannak. Alapfeltétel ugyanis az elmúlt két év során meglévő összesen 365 nap biztosítotti státusz. Ez természetesen vonatkozik a különböző felsőfokú tanulmányokra is, ám a legvalószínűbb, hogy a bejelentett munkával együtt rójuk le a társadalombiztosítás díját is, a bruttó fizetésünkből levont tételként. Itt ér tehát össze a GYED és a munkavégzés.

Kiszámítható havi bevételek

Bár a fentiekben igyekeztünk a lehető legtárgyilagosabban meghatározni a különbségeket, az, hogy havi szinten mennyi pénzhez juthatunk, már egészen más kérdés. Az újdonsült szülőként elérhető havi jövedelem lényegében az említett két-három tételből, tehát a CSED – GYED – GYES háromszögből rakható össze. És igazából a sorrend is nagyjából ugyanez. A kézhez kapható összeg pedig időarányosan csökken. A CSED esetén kapjuk a legnagyobb összeget, a GYED már valamivel kevesebbet kínál, a GYES pedig a fentebb is említett csekély összeg, ám ez utóbbi párhuzamosan is igénybe vehető más támogatásokkal. A döntő faktor a nekünk járó összegeknél pedig havi bruttó munkabérünk, hiszen ez képezi a számítás alapját.

Mára szerencsére rendelkezésre állnak különféle online kalkulátorok. Ahogy például pár kattintással kiszámolhatjuk a bruttó-nettó munkabér különbségét, úgy megtehetjük ezt a családtámogatásokkal is. Ehhez elég megadnunk a bruttó bérünket, a biztosítotti státuszunk elmúlt két évére vonatkozó időtartamát és más, támogatási szempontból releváns információt. A kalkuláció elvégzésével máris tisztán láthatjuk, hogy mennyi CSED, mennyi GYED és mennyi GYES bevételre számíthatunk. Emellett pedig a jogosultság időtartama is kiszámítható, ha tudjuk, hogy nagyjából mikorra várható gyermekünk születése. Lássuk be, a támogatások útvesztőjében egy ilyen irányfény nem kis segítség a jövő megtervezéséhez.

Szponzorált tartalom

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy valóban élményekkel teli legyen a nyár!

Hogy valóban élményekkel teli legyen a nyár!

Mostanra már nyakig vagyunk a nagy nyári szünet kellős közepében. Mindenki elképesztően várta, a szülők talán már el is felejtik a holazalvókám-elfelejtettükalogopédiafüzetet-beposhadtazúszáscucc kombinációját, a gyerekeknek pedig egy ideje nem kell a szülők gyengéd (vagy épp agyvérzésközeli hangvételű-keljmárfelmertelkésünk!!!) ébresztésére kelniük. Szóval mit csinálnak? Hát még az ébresztőóra megcsörrenése ELŐTT természetesen közlik, hogy felkeltanaaaap, éhesvagyooook, kakiltaaaaam :D Én nem tudom, hogy vannak kódolva, de egyszerűen félelmetes, hogy a tanév idején 7kor sírva nyalábolom ki az ágyból az ovist, bezzeg a szünidőben 6kor már arcon pörögnek a testvérével együtt… Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Rázva, keverve... jeges tea és kávé italok forró napokra

Rázva, keverve... jeges tea és kávé italok forró napokra

A nagy nyári melegben gyakran úgy érezzük, hogy könnyebb lenne egy kávéval, vagy teával. Forró helyzetekre jól jön néhány jeges korty akár mindkettőből.
Bolhazsákok és könyvmolyok

Bolhazsákok és könyvmolyok

Emlékszel még gyerekkorodból az összebújós meseolvasásokra? Az első kiböngészett betűkre, mikor végre összeállt egy szó? A takaró alatt zseblámpával olvasott regényekre? A könyvek világába belépés élménye egy életre elkísér bennünket.
Így lesz ügyes kezű gyereked

Így lesz ügyes kezű gyereked

Sok szülő csak az iskolaérettségi vizsgálatok során szembesül azzal, hogy óvodás gyermekének a rajzkészsége, vonalvezetése még nagyon távol áll attól, amilyen készségekre az első osztályban szüksége lesz. Kézenfekvőnek tűnhet ilyenkor színezők és feladatlapok garmadájával elárasztani a gyereket, ám a mozgások finomodásához nem erre van szükség.
Ugrás az oldal tetejére