Jelenlegi hely

"Lelket is vág, ki testbe metsz..." - Császáros anyák történeteit várják

Földiné Szőke Sarolta dúla és szerzőtársa, Berencsi-Eke Csilla könyvet írnak Anyasebek címmel. A kötet, melyben császármetszésen átesett anyák oszthatják meg szülésük történetét, az előkészületek fázisában tart.

 

Ma Magyarországon átlagosan minden 3. gyermek császármetszés útján látja meg a napvilágot; bőven van tehát mit és van kinek mondani, mesélni. A téma azért is nagyon fontos, mert Michael Odent Császármetszés című könyvén kívül az eljárásról magyar nyelven nincs elérhető, a „halandó” anyuka által is érthető és olvasmányos irodalom.

A könyv az előkészületek fázisában tart, a szerzők szívesen várják az érintett édesanyák írásait. Sokfajta történetet szeretnének összegyűjteni: kinél mi vezetett a műtéthez,  ki hogyan élte azt meg, hogyan dolgozta fel. Mitől érezte nehéznek, fájónak, vagy hogyan tudta a vele történteket pozitívan megélni (ez utóbbi sajnos ritkábban fordul elő). Az ide kattintva olvasható két vers jól ábrázolja,  mennyire különbözőképpen lehet értelmezni a műtétet.

A kötetben találunk majd történeteket a váratlan császárról, a tervezett és az ismételt műtétekről és császár utáni hüvelyi szülést átélt anyukáktól is. Lesz olyan, aki néhány hét után ír róla, de olyan is, aki 10 vagy 40 év távlatából mesél.

A cél nem egy császármetszés-ellenes kampány, vagy a kismamák rémisztgetése (bár sok történet nagyon megrázó), sokkal inkább az elgondolkodtatás. A dolgok nem fekete-fehérek. Vannak családok, ahol a késve végzett császár miatt a gyermek egy egész életre sérült vagy meghalt. Sok olyan anya is akad, aki a gyors műtétnek köszönheti életét, köztük Sarolta is. Ugyanakkor hazánkban, csakúgy, mint a fejlett országok legtöbbjében, indokolatlanul magas a császárok aránya, amit közülünk sokan a saját bőrükön is tapasztaltak. A szülés előtt álló kismamák a megfelelő tanulságokat levonva talán többet tudhatnak meg arról is, hogy mit lehet tenni a beavatkozás(ok) elkerüléséért.

A könyv megmutathatja, hogy az emberséges, megértő környezet (kórházi személyzet) milyen fontos, ezért nemcsak sorstárs anyukáknak lehet érdekes, hanem szakmabelieknek is (szülésznők, védőnők) segíthet megérteni, mi játszódhat le az anyukákban.

Segíts Saroltának és Csillának – küldd el neki történeteteket:

 

Terjeszd ismerőseid körében a felhívást!

 

 

Kép innen

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?
Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Tudtad, hogy május első vasárnapja a nevetés világnapja is? És azt, hogy először 1998-ban Indiában egy úgynevezett nevető klubban tartották meg?
Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Egy kisgyermekes anya napja egy akciófilmbe illő kihívások sorozata: reggeltől estig pelenkacsaták, katasztrófaelhárító műveletek, békítő bírák testületi ülései és mentőexpedíciók sokasága a játszótéren. Sok sírással, bizonytalansággal, puszival és öleléssel.
Ugrás az oldal tetejére